POWIDOKI
Festiwal Otwarte Ogrody w gminie Brwinów
Inicjatorami Otwartych Ogrodów byli Magdalena Prosińska i Łukasz Willmann. W 2004 r. wpadli na pomysł, aby zachęcić lokalne społeczności do kreatywnego spojrzenia na historię, kulturę i codzienne życie. Ich koncepcja trafiła na podatny grunt. W jej urzeczywistnianie zaangażowali się mieszkańcy Podkowy Leśnej, Milanówka, Brwinowa, Komorowa, Konstancina, Zalesia... Festiwal Otwarte Ogrody wpisuje się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez rewitalizację, promocję, zrównoważone wykorzystanie lokalnych zasobów naturalnych i kulturalnych. – Dla mnie Otwarte Ogrody są walką o ratowanie piękna – mówił nieżyjący już Łukasz Willmann.
Teczka życia
_____„Teczka życia” jest swoistą kartą informacyjną pacjenta. Zawiera nie tylko informacje na temat zdrowia pacjenta, ale również szereg innych danych: kogo powiadomić w razie nagłego zachorowania, komu zostawić klucze od mieszkania, kto może zaopiekować się psem... Dokument ten jest niezwykle ważny, szczególnie dla samotnych i starszych mieszkańców – jest on często jedynym źródłem informacji o ich chorobach i przyjmowanych lekach. Należy go uzupełnić aktualnymi danymi o swoim stanie zdrowia. Głównym założeniem tej akcji jest to, że w przypadku konieczności wezwania ratowników medycznych, w warunkach bezpośredniego zagrożenia życia lub w trakcie wizyty domowej lekarza, wszystkie najistotniejsze informacje będą zebrane w jednym, specjalnie oznaczonym miejscu. _____„Teczkę życia” można otrzymać w przychodni rejonowej lub Środowiskowym Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Kościuszki 4a. Jest ona wydawana bezpłatnie wraz z naklejką, którą należy nakleić w widocznym miejscu w mieszkaniu, gdzie będzie się znajdowała „Teczka życia”.
Komunikat w sprawie realizacji Programu „Rodzina 500 plus” w gminie Brwinów______W związku z licznymi pytaniami kierowanymi do Działu Świadczeń Środowiskowego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brwinowie w sprawie terminu wypłaty świadczenia wychowawczego podajemy informacje na temat procesu realizacji Programu „Rodzina 500 plus” w naszej gminie. ______Na dzień 6 maja 2016 r. do ŚOPS wpłynęło 1576 wniosków, w tym 722 drogą elektroniczną, 854 w formie papierowej. Największe natężenie w ilości składanych wniosków zarejestrowano w pierwszej dekadzie kwietnia. I tak 1 kwietnia wpłynęło 182 wnioski, 4 kwietnia – 299 wniosków, 5 kwietnia – 115, 6 kwietnia – 35, 7 kwietnia – 101, 8 kwietnia – 43, 11 kwietnia – 135, łącznie 910 wniosków. Obecnie można odnotować tendencję spadkową, od 12 kwietnia wpływa średnio 37 wniosków dziennie. ______Wnioski są rozpatrywane według daty wpływu. Najpierw wniosek jest sprawdzany przez pracownika, czy zawiera wszystkie dane, czy wszystkie rubryki zostały właściwie wypełnione. Wiele wniosków zostało złożonych z błędami i wymagają wyjaśnienia lub poprawienia przez wnioskodawców. Najczęściej popełniane błędy to: zły numer PESEL, brak składu rodziny, wpisanie pierwszego dziecka w nieodpowiednią rubrykę, brak wszystkich wymaganych ustawą oświadczeń. Wszystkie błędy są błędami formalnymi i skutkują brakiem możliwości przekazania wniosku do weryfikacji. Osoby, które źle wypełniły wniosek, są wzywane do jego uzupełnienia lub poprawy, najczęściej drogą mailową lub telefoniczną w celu skrócenia czasu realizacji.
|